¿Jak zasilić taśmę LED?

Los LED se encienden y se activan con la tecnología LED.

Zazwyczaj sprzedawane są w rolkach po 5 metrów i składają się z modułów o długości 3, 5 lub 10 centymetrów.

Normalne napięcie taśm LED a 12 lub 24 V (w zależności od wybranego modelu). Przy różnych połączeniach należy zwrócić uwagę na polaryzację prądu.

Ponieważ diody LED to diody przepuszczające prąd tylko w jednym „kierunku”, warto zwrócić uwagę na przewód ujemny (najczęściej czarny lub brązowy) oraz przewód dodatni (zazwyczaj czerwony lub niebieski). Wszelkie usterki w połączeniu między zasilaczem a taśmą LED mogą wpłynąć na jego żywotność i wydajność. Wynika to z małej zdolności do podtrzymania napięcia wstecznego, gdy prąd płynie z polaryzacją przeciwną do normalnej pracy.

¿Cómo funciona el LED?

Ilość diod LED na mierniku bezpośrednio wpływa na jasność dostarczaną przez paski LED i ich zużycie. W zależności od pożądanego celu oświetleniowego będziesz musiał użyć jednego rodzaju listwy lub innego. Następnie pokażemy zasadę prawidłowego doboru paska, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom, w zależności od posiadanych przez niego diod/miernika.

– 30 diod LED/metro: oświetlenie osobiste. Służy do przyciemniania wybranych elementów.

– 60 diod/metro: używane do standardowego oświetlenia. Stosowany do integracji w gzymsy, kraty.

– 120 LED/metro: Do ​​wysokich wymagań oświetleniowych. Są szeroko stosowane do oznakowania, oświetlenia zewnętrznego.

Rodzaje taśm w zależności od rodzaju diod LED

Aby omówić nieco więcej chipów używanych przez taśmy LED, wyjaśnimy bardziej szczegółowo najpopularniejsze chipy na rynku i ich główne zastosowania.

– Tira SMD 3528/2835 Diez chips que utilizan menos energía y menos energía. Ponieważ charakteryzują się niskim zużyciem, zwykle stosuje się je w instalacjach, w których potrzebne jest światło dekoracyjne. Są to paski jednokolorowe i najtańsza opcja.

– Taśmy SMD 5050 Ten rodzaj taśm LED ma większe zużycie i zapewnia większą moc niż 3528 SMD. Stosuje się je do instalacji, w których wymagania oświetleniowe są wyższe niż w przypadku oświetlenia czysto profesjonalnego. Są a paski monochromatyczne i wielokolorowe (RGB).

– Listwy 3014 SMD Ten rodzaj listew stosuje się częściej, gdy ich przeznaczenie jest dekoracyjne. Posiadają większą gęstość diod LED na pasku, dzięki czemu zapewniane przez nie oświetlenie jest bardzo intensywne i ciągłe. Są to listwy o niskim poborze mocy, ale o wyjątkowym strumieniu świetlnym.

– Paski SMD 5630: Ten rodzaj paska zapewnia większą ilość światła przy takim samym zużyciu jak paski SMD 5050. Ten rodzaj listwy stosuje się w instalacjach, w których wymagana jest duża moc światła. Listwy te są monochromyczne i znajdują zastosowanie w profesjonalnych obiektach, gdzie potrzebna jest duża moc.

Montaż tasm LED

Najczęściej stosowane diody LED con paskach

Taśmy LED to taśmy, które z jednej strony posiadają warstwę klejącą do montażu, az drugiej podkładki podłączeniowe, szynoprzewody, rezystory i diody LED.

"Sercem" listwy jest światło LED do montażu powierzchniowego (SMD), które bezpośrednio wpływa na wydajność całej listwy.

Nie wszystkie paski są takie lo mismo: na rynku można znaleźć paski, które są oparte na przestarzałych diodach LED, a zatem mają znacznie niższą jasność niż te oparte na nowszych diodach LED; Oto lista najczęściej używanych obecnie diod LED:

Zazwyczaj rodzaj zastosowanej diody LED jest wskazany na opakowaniu lub przez sprzedawcę (nawet online), ale można wizualnie rozróżnić te trzy rozmiary:

W każdym razie polecam wybrać listwy oparte na LED 5630/5730 lub wyższej.

Jeśli używasz do rozproszonego światła bez specjalnych wymagań dotyczących jasności, możesz również użyć słabszego 5050, ale tylko wtedy, gdy uzasadnia to koszt.

Unikałbym kupowania listew opartych na jeszcze skromniejszych diodach typu 3528 lub wcześniejszych.

Jak działają producto RGB?

Los productos RGB son compatibles con diodos LED, zielonych y niebieskich LED umieszczonych w niektórych przypadkach na tym samym chipie, aw innych na trzech oddzielnych chipach. Dzięki takiej konfiguracji możliwe jest tworzenie miksów kolorystycznych, które kontrolują moc w każdym kolorze, uzyskując szeroką gamę kolorystyczną.

Kolory podstawowe: czerwony (R), zielony (G) y niebieski (B).

Kolory dodatkowe: żółty, różowy, turkusowy niebieski, pomarańczowy, fioletowy i „biały”.

Kolory podstawowe to te, które zapewnia każdy produkt RGB, który mamy w katalogu. Kolory wtórne uzyskuje się poprzez mieszanie kolorów podstawowych. Aby osiągnąć ten efekt, potrzebujesz kontrolera.

Długości fal kolorów są następujące:

Czerwony: 625-740 nm

Pomarańczowy: 590-625 nm

Alcance: 565-590 nm

Zielonía: 500-565 nm

Ciyano: 485-500 nm

Niebieski: 440-485 nm

Filometría: 380-440 nm

LED Zasilacz

Wybór odpowiedniego źródła zasilania dla STRIP LED jest bardzo ważny dla zapewnienia prawidłowej i długotrwałej instalacji. Przeanalizujmy szczegółowo kilka podstawowych cech, które dotyczą naszego systemu LED.

especie : sprawdź, jakiego rodzaju zasilacza używasz. Najczęstsze z nich toroidalne, elektroniczne i przełączające. Ten ostatni jest zalecany do elastycznych taśm LED, ponieważ mają mniejszą powierzchnię i wyższą wydajność niż inne.

Moc : Dobrą praktyką jest stosowanie zasilaczy o mocy znamionowej co najmniej 10-15% calłkowitego wkładu taśmy LED.

tensión : Określ, czy paski działają przy stałym napięciu 12 lub 24 V, aby wybrać zasilacz o odpowiednim napięciu.

Clase de protección : Esto es una broma, aby wybrać właściwy stopień ochrony IP zarówno dla elastycznych taśm LED, jak i zasilaczy. Zazwyczaj zasilacze do taśm LED dzielą się na IP20 do zastosowań wewnętrznych i IP67 do zastosowań zewnętrznych.

Spadek napiecia : Jeśli wykonujesz połączenie elektryczne z taśmami LED o długości 10 m lub więcej, konieczne jest wyregulowanie spadku napięcia odpowiednim regulatorem w zasilaczu (jeśli model na to pozwala).

Actuación : Sprawdź sprawność, tj. stosunek wyrażony w procentach pomiędzy mocą zużytą a mocą dostępną na wyjściu. Dobry zasilacz ma wartość ponad 80%.

300-12 płaski zasilacz CL

Zasilacz do taśm LED

Jak obliczyć prawidłowe napięcie zasilania?

ejemplo:

Dobrze by było, gdybyś dostarczył taśmę LED o długości 2 mi mocy 14,4 W/m. Który zasilacz broma bardziej odpowiedni?

Pomnóż moc/mx długość (wyrażoną w metrach) paska świetlnego, tj.: 14,4W/mx 2m = 28,8 W.

Prawidłowe zasilanie powinno wynosić 35 W (czyli o 20% więcej niż pobór mocy taśmy LED).

Propina:

Jeżeli zasilacz nie podaje mocy w watchach, wystarczy pomnożyć moc wyrażoną w A przez napięcie wyjściowe. (Przykład 2A x 12v = 24 W)

¿Podłączenia diodo LED do transformadora?

Jeśli kupiłeś taśmę LED bez zasilacza, aby podłączyć ją do zasilania, potrzebowałbyś transformatora, czyli urządzenia, które pozwala zamienić napięcie AC (220 V systemów elektrycznych domu) na stałe napięciene do śmsilęd.

Kilka Rodzajów Zasilaczy Różni się Mocą (Wyrażoną W Watach), Napięciem (Wyrażoną W Woltach), typem (na przykład transformatory do użytku wewnątrz i na zwnątrz) oz podłączeni do sieci (niekiMtiM) (niekiTiAl) o Majiati -majiAti -majiAnt) oziTiAnt) .

Wyjaśniono, że do zasilania taśmy LED wystarczy transformador wewnętrzny (tańszy niż transformatory zewnętrzne), co odpowiada charakterystyce dostarczanej taśmy LED. Jeśli więc zakupiona listwa ma napięcie 12 V lub 24 V, należy upewnić się, że napięcie transformatora jest takie samo.

Musisz również upewnić się, że transformator jest w stanie dostarczyć całą moc pobieraną przez pasek LED: Na przykład, jeśli specyfikacja paska podaje moc 18 W, musisz użyć transformatora o mocy większej niż 18 W (np. , 60 W, 75 W, 120 W itd.). Należy pamiętać, że może łączyć wiele taśm LED lub nawet inne urządzenia do jednego transformatora, więc zasilacz LED musi dostarczać energię wymaganą przez wszystkie podłączone urządzenia.

Po wybraniu i zakupie odpowiedniego transformadora do zasilania paska LED możesz go podłączyć. Najpierw odłącz zasilanie od głównego generatera domu, a następnie odłącz istniejące zaciski.

Następnie weź kabel elektryczny, który wcześniej uzyskałeś z instalacji domowej i podłącz przewody dotyczące fazy wejściowej (zwykle linia brązowa lub czerwona) i neutralnego (zwykle niebieski) do wejść L i N transformadora. Następnie podłącz kabel uziemiający (zwykle żółty i zielony) do odpowiedniego wejścia transformadora oznaczonego symbolem z trzema liniami poziomymi i linią pionową i dokręć wszystkie zaciski właśnie podłączonych kabli.

Transformador

W tym momentcie weź taśmę LED, podłącz przewód dodatni (czerwony) do wejścia V+ transformadora, a przewód ujemny (czarny) do wejścia V-, ponownie dokręć zaciski.

Z tego powodu zalecam uważne przestrzeganie esquematów elektrycznych w instrukcji obsługi dołączonej do taśmy LED lub zdanie się na profesjonalistę.

Aspekty jakości i niezawodności, wskazówki dotyczące instalacji

Należy zauważyć, że większość taśm LED dostępnych w Internecie charakteryzuje się średnio-niską jakością, a co za tym idzie nie zawsze jest niezawodna.

Lepiej jest skierować wybór do markowych produktów lub sprzedawców z lepszą wiarygodnością zarówno danych, jak i informacji o rodzaju diody LED.

Lepiej unikać standardowych pasków i wybierać paski, które wskazują format LED (lepszy 5630/5730) i markę (Cree, Epistar itp.).

Są też o wiele bardziej niezawodne (i droższe) paski, ponieważ mają na pokładzie układy scalone, które umożliwiają dokładniejszą polaryzację.

Niezawodność taśmy jest związana z rozpraszaniem ciepła; kolejnym wskaźnikiem jakości jest klej zastosowany na pasku, taki jak klej 3M na wstążce pokazanej na zdjęciu.

Aby zapewnić dobre odprowadzanie ciepła, taśm LED nie należy również umieszczać na materialach termoizolacyjnych, takich jak drewno czy plastik. Warto jednak wkleić je (po dokładnym odtłuszczeniu powierzchni) w odpowiednie profile aluminiowe, zapewniające ochronę, poprawiające estetykę i pełniące funkcję grzejników.

Plastikowa osłona tych profili może być przezroczysta lub nieprzezroczysta (matowa); ta ostatnia nieco zmniejsza olśnienie, ale oczywiście strumień świetlny.

Wodoodporne taśmy LED mają powłokę silikonową po stronie LED; Polecam używać ich tylko wtedy, gdy jest to konieczne (wilgotne środowisko), ponieważ powłoka silikonowa nieco pogarsza zarówno rozpraszanie ciepła, jak i jasność.

Sterowniki użyte do zasilania listew wpłyną na niezawodność i jakość emitowanego światła. Mimo to, o ile nie masz specjalnych wymagań, wystarczy kupić ogólny zasilacz z odpowiednim napięciem wyjściowym, zdolnym dostarczyć moc pobieraną przez diody LED.

W przypadku specjalnych wymagań (na przykład w celu uniknięcia zjawiska migotania w filmach) możesz użyć profesjonalnych sterowników lub innych rozwiązań, jak wyjaśniono w tej diskusji:

3d en paskach

Wnioski

Mam nadzieję, że proste informacje zawarte w tym artykule pomogą mniej doświadczonym ocenić zakup i właściwe użytkowanie taśm LED.

Z reguły za pomocą tych urządzeń realizowane jest specjalne oświetlenie, estetyczne, a nie główne oświetlenie ważnego pomieszczenia. Istnieją lampy LED o doskonałej wydajności i wydajności.

Compartir:

Facebook
Twitter
Pinterest
Etiqueta LinkedIn
Ena Leung

Ena Leung

Deje un comentario

Su dirección de correo electrónico no será publicada. Las areas obligatorias están marcadas como requeridas *

3 × 1 =

En clave

Artículos Relacionados

Tipos de atenuadores

Tipos de atenuadores y sus aplicaciones ideales

Atenuadores universales Los atenuadores universales están diseñados para regular bombillas incandescentes, halógenas, LED regulables y CFL regulables. Garantizan una regulación completa en todo el rango, con

¿Qué es un controlador LED regulable?

Los controladores LED regulables le permiten ajustar el brillo de un artefacto de iluminación cambiando la corriente o el voltaje. Esto aumenta la esperanza de vida de

en English
X

Los productos más nuevos y populares en 2022

Todas sus respuestas están en el informe mensual de SANPU, 2022

Seleccionamos los artículos más populares de más de 1,000 artículos de nuestros clientes para ayudarlo a encontrar el producto ganador.

Solicite una cotización rápida

Nos comunicaremos con usted dentro de 1 día hábil, por favor preste atención al correo electrónico con el sufijo “@smpspower.com”.